Doradztwo podatkowe i usługi księgowe Nowa sól

Zwrot VAT z UE
(oraz z Anglii i Norwegii)

Usługę zwrotu zagranicznego podatku VAT wykonujemy skutecznie od 20 lat

Zwrot podatku VAT z krajów UE - dla firm - to nasza kluczowa specjalizacja.

Zwrot VAT z UE – Informacje wstępne

Zwrot VAT z UE – Wymagania dotyczące firm wnioskujących o zwrot VAT z zagranicy

Wymagania dotyczące firm wnioskujących o zwrot VAT z zagranicy

Zwrot VAT z UE – dla firm sprzedających towary konsumentom w innych krajach UE w procedurze OSS

Zwrot VAT z UE – dla firm sprzedających towary konsumentom w innych krajach UE w procedurze OSS

Zwrot VAT z UE – Zwrot z faktur i paragonów ( z faktur zwraca każdy kraj – z paragonów tylko niektóre )

Zwrot VAT z UE – Przebieg procedury odzyskiwania zagranicznego podatku VAT

Przebieg procedury odzyskiwania zagranicznego podatku VAT

Wezwania z zagranicznych urzędów podatkowych w procedurze VAT-REF

Zwrot VAT z UE – Wezwania z zagranicznych urzędów podatkowych w procedurze VAT-REF

Zwrot VAT z UE – Odwołania od decyzji odmawiających zwrotu VAT

Odwołania od decyzji odmawiających zwrotu VAT z zagranicy

Informacje wstępne

  • A-Tax odzyskuje zagraniczny podatek VAT dla firm transportowych z całej Polski oraz dla firm z innych branż – niezależnie od ich formy prawnej i wielkości.
  • nasze kontakty z klientami podczas realizacji procedury zwrotu podatku VAT z zagranicy odbywają się na odległość, za pośrednictwem maili, telefonu, poczty. Klient nie musi do nas przyjeżdżać osobiście – odległość, miejsce siedziby nie mają znaczenia.
  • wnioski o zwrot zagranicznego podatku VAT (VAT-REF) wysyłamy w mieniu naszych klientów co do zasady za okresy kwartalne, półroczne i roczne.

Częstotliwość wysyłania wniosków o zwrot VAT z UE z jest ograniczona – z jednej stron przepisami a z drugiej strony preferencjami klienta, zgodnie z poniższymi regułami:

  • wniosek o zwrot VAT z UE nie może być wysłany za okres krótszy niż 3 miesiące (wyjątkiem jest końcówka roku kalendarzowego),
  • wniosek o zwrot zagranicznego VAT nie może obejmować miesięcy z różnych lat kalendarzowych (np. wniosek obejmujący grudzień 2023 oraz styczeń i luty 2024 zostanie odrzucony),
  • wniosek o zwrot VAT z zagranicy składany za okres krótszy niż rok kalendarzowy nie może opiewać na kwotę mniejszą niż 400 euro, lub jej równowartość w walucie innej niż euro ( np. wniosek do danego kraju UE za kwartał kalendarzowy można wysłać gdy wnioskowana kwota VAT do zwrotu wynosi co najmniej 400 euro)
  • z kolei wniosek składany za cały rok kalendarzowy, lub końcówkę roku, nie może opiewać na kwotę mniejszą niż 50 euro (lub jej równowartość w walucie innej niż euro),
  • niektórzy nasi klienci wolą jednak, aby wnioski w ich imieniu były wysyłane za okresy dłuższe niż 3. miesiące ( np. za okresy półroczne, lub roczne) – A-Tax dostosowuje się do tych preferencji.

Wymagania dotyczące firm

w imieniu których wnioskujemy o zwrot zagranicznego VAT

Zasadniczo, każda firma z siedzibą w Polsce zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT, może otrzymać zwrot zagranicznego podatku VAT zawartego w cenie paliwa, oraz towarów i usług, nabytych zagranicą na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że zagraniczny sprzedawca poprawnie zafakturował taka sprzedaż.

  • jeśli jednak polska firma posiada w kraju UE, do którego wysyła wniosek o zwrot VAT, tzw. stałe miejsce wykonywania działalności (STMD) w rozumieniu przepisów VAT, odzyskanie VAT z tego kraju wg procedury VAT-REF nie jest możliwe (taki kraj odrzuci wniosek o zwrot VAT),
  • jeśli nawet polska firma nie ma STMD w kraju UE, którego wysyła wniosek o zwrot VAT, ale dokonuje takich dokonuje dostaw towarów lub świadczy takie usługi, które zgodnie z przepisami VAT podlegają opodatkowaniu VAT w tymże kraju UE, firma ta także nie odzyska VAT z tego kraju wg procedury VAT-REF => nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy polska firma dokonuje takich dostaw towarów, lub świadczy takie usługi, ale podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT w tymże kraju UE jest nabywca tych towarów, lub usług (tzw. zasada reverse charge).

Zwrot VAT z UE w procedurze OSS (One Stop Shop),

czyli dla firm sprzedających towary konsumentom w innych krajach UE w procedurze OSS.

Jeśli firma zarejestrowana w Polsce jako czynny podatnik VAT sprzedaje towary konsumentom zagranicznym w systemie OSS (One Stop Shop) i na potrzeby tej sprzedaży nabywa towary w danym kraju UE, to może odzyskać podatek VAT z tego kraju w procedurze VAT-REF pod warunkiem, że nie jest w tym kraju zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i/lub nie posiada w tym kraju tzw. stałego miejsca wykonywania działalności w rozumieniu przepisów VAT. Należy podkreślić, że fakt rejestracji takiej firmy w systemie OSS na potrzeby rozliczania podatku VAT w tym kraju UE, nie stanowi tutaj przeszkody

Pamiętaj ! Zwrot podatku VAT z zagranicy zasadniczo jest Twoim prawem.

Zwrot VAT z UE – z faktur i paragonów

Zwrot podatku VAT z zagranicy, w zależności od kraju UE jest możliwy tylko z faktur, albo zarówno z faktur jak i paragonów fiskalnych, przy czym zwrot VAT z paragonów podlega dodatkowym ograniczeniom podanym poniżej:

Zwrot VAT z poszczególnych krajów UE z faktur i paragonów:
  • Zwrot VAT z Austrii jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z austriackich paragonów jest możliwy, jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 150 euro.
  • Zwrot VAT z Belgii jest możliwy tylko z faktur.
  • Zwrot VAT z Bułgarii jest możliwy tylko z faktur.
  • Zwrot VAT z Chorwacji jest możliwy tylko z faktur.
  • Zwrot VAT z Czech jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z czeskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 10.000 CZK.
  • Zwrot VAT z Danii jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z duńskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 3000 DKK.
  • Zwrot VAT z Estonii jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z estońskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 160 euro.
  • Zwrot VAT z Finlandii jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z fińskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 400 euro.
  • Zwrot VAT z Francji jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z francuskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 150 euro, choć zdarzają się zwroty z paragonów o wyższej wartości brutto.
  • Zwrot VAT z Hiszpanii jest możliwy z faktur. Zwrot VAT z hiszpańskich paragonów jest możliwy jeśli opiewają na małą wartość brutto i dokumentują opłaty za parkowanie, opłaty za drogi, itp.
  • Zwrot VAT z Holandii jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z holenderskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 100 euro, choć zdarzają się zwroty z paragonów o wyższej wartości brutto.
  • Zwrot VAT z Irlandii jest możliwy tylko z faktur. Zwrot VAT z irlandzkich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 100 euro.
  • Zwrot VAT z Irlandii Północnej jest możliwy z faktur. Irlandia Północna wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jednak po ich wyjściu z UE, nadal na potrzeby zwrotu VAT zaliczana jest do państw członkowskich UE.
  • Zwrot VAT z Litwy jest możliwy tylko z faktur.
  • Zwrot VAT z Luksemburga jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z luksemburskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 100 euro.
  • Zwrot VAT z Łotwy jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z łotewskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość netto danego paragonu nie przekracza 29 euro.
  • Zwrot VAT z Niemiec jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z niemieckich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 250 euro.
  • Zwrot VAT z Norwegii jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT z norweskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 1000 NOK. Uwaga: Norwegia nie należy do UE a wnioski o zwrot VAT składa się w procedurze papierowej.
  • Zwrot VAT z Portugalii jest możliwy z faktur, oraz z tzw. faktur uproszczonych. Zwrot VAT z faktur uproszczonych jest możliwy, jeśli na fakturze jest podany numer VAT nabywcy.
  • Zwrot VAT z Rumunii jest możliwy tylko z faktur.
  • Zwrot VAT ze Słowacji jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT ze słowackich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 1 659 euro.
  • Zwrot VAT ze Słowenii jest możliwy tylko z faktur.
  • Zwrot VAT ze Szwecji jest możliwy zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT ze szwedzkich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 2 000 SEK.
  • Zwrot VAT z Węgier jest możliwy tylko z faktur.
  • Zwrot VAT z Włoch jest możliwy tylko z faktur.
  • Zwrot VAT z Wielkiej Brytanii możliwy jest zarówno z faktur jak i z paragonów fiskalnych. Zwrot VAT zangielskich paragonów jest możliwy jeżeli wartość brutto danego paragonu nie przekracza 250 GBP. Uwaga: Wielka Brytania nie należy do UE a wnioski o zwrot VAT składa się w procedurze papierowej.

Zwrot VAT za paliwo uzyskujemy z wszystkich krajów UE, zarówno dla firm transportowych jak i firm z innych
branż. Zwrot VAT z faktur nie zależy od tego kto wystawił fakturę; mogą to być :

  • stacje paliw,
  • firmy paliwowe i dystrybutorzy kart paliwowych, tacy jak: ARIS, AS 24, DKV, BP, E100, Euro Wag,Esso, Fleetcor, IDS, Tankpool, Lukoil, Statoil, Scandex, Shell, Fleetcor, Union Tank, W.A.G Payment Solutions, a także inni dostawcy paliwa,
  • operatorzy autostradowi i firmy pobierające opłaty za mosty, tunele, itp.,

## OFERTA SPECJALNA

Zwrot zagranicznego VAT dla dużych firm transportowych

Jeżeli Twoja firma korzysta z usługi odzyskiwania zagranicznego podatku VAT a kwoty odzyskiwanego podatku są rzędu co najmniej 20.000 euro w skali roku kalendarzowego, to prawdopodobnie będziemy mogli zaproponować konkurencyjną cenę za usługę zwrotu VAT z UE.

Zainteresowane firmy prosimy o kontakt:

Zwrot VAT z zagranicy - PROCEDURA

Nasz kontakt z klientem przy realizacja całej procedury Zwrotu VAT z UE odbywa się drogą telefoniczną, mailową i pocztową.
Rozmawiamy w języku polskim. Kontakt w językach innych niż język polski możliwy jest wyłącznie w formie korespondencji mailowej.
W poniższym tekście zwrot: urząd kraju zwrotu oznacza urząd podatkowy tego kraju UE, do którego wysyłany jest dany wniosek o zwrot VAT

Procedura realizacji przez A-Tax /// usługi Zwrot VAT z UE
  • uzgadniamy wynagrodzenie za usługę – proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy; patrz także CENNIK, w którym podaliśmy zasady ustalania wynagrodzenia,
  • potwierdzamy warunki w korespondencji mailowej, lub w przypadku klientów, którzy tego wymagają, podpisujemy umowę,
  • klient udziela nam stosownych pełnomocnictw do składania w jego imieniu wniosków VAT-REF (klient otrzymuje od nas wypełnione pełnomocnictwa – musi je tylko podpisać),
  • klient dostarcza do A-Tax w umówiony sposób (zazwyczaj elektronicznie) i z umówioną częstotliwością, kopie zagranicznych faktur, rachunków, paragonów, z których chce się ubiegać o zwrot VAT z zagranicy,
  • A-Tax  sporządza wnioski o zwrot VAT i wysyła je do urzędów krajów zwrotu za pośrednictwem elektronicznego systemu VAT-REF, polski urząd skarbowy właściwy dla rozliczeń VAT danego klienta w Polsce sprawdza, czy spełnia on warunki uprawniające go do żądania zwrotu zagranicznego podatku VAT; jeśli warunki są spełnione, urząd przekierowuje elektronicznie wniosek do urzędu odpowiedniego kraju zwrotu,
  • urząd kraju zwrotu informuje A-Tax o otrzymaniu każdego wniosku o zwrot VAT.
  • w trakcie procedury rozpatrywania danego wniosku, urząd kraju zwrotu może przysłać wezwanie do dostarczenia dodatkowych dokumentów i/lub informacji, które nie są wymagane na etapie wysyłania wniosku o zwrot VAT. Takie uprawnienia urzędów krajów zwrotu wynikają z unijnej dyrektywy o zwrocie VAT (nie są to częste sytuacje, ale się zdarzają). A-Tax odpowiada na te wezwania w imieniu klienta, po otrzymaniu od niego dokumentów i informacji, których zażądał urząd kraju zwrotu,
  • urząd danego kraju zwrotu wydaje decyzję o zwrocie VAT odnoszącą się do danego wniosku o zwrot VAT i przesyła ją do A-Tax (niektóre urzędy przesyłają decyzje elektronicznie a niektóre w postaci papierowej)
  • A-Tax po otrzymaniu takiej decyzji, wystawia klientowi fakturę za wykonaną usługę i przesyła ją do klienta mailem,
  • na podstawie wydanej decyzji o zwrocie VAT urząd kraju zwrotu przelewa klientowi przyznaną mu kwotę zwrotu VAT bezpośrednio na jego rachunek bankowy, który A-Tax podaje w każdym wniosku o zwrot VAT tego klienta,
  • klient, w terminie 3 dni od po otrzymaniu z kraju zwrotu przelewu ze zwrotem podatku VAT, płaci firmie A-Tax wynagrodzenie za wykonaną usługę na podstawie otrzymanej faktury.

Wezwania z zagranicznych urzędów podatkowych w procedurze VAT-REF

Niekiedy zdarza się, że urząd kraju zwrotu rozpatrując dany wniosek o zwrot VAT, przysyła wezwanie, w którym żąda przesłania dodatkowych dokumentów i/lub informacji, które nie są wymagane na etapie wysyłania wniosków o zwrot VAT i których nigdy się nie załącza do wniosku o zwrot VAT na etapie jego wysyłki do kraju zwrotu.
Jest to uprawnienie każdego urzędu kraju zwrotu wynikające z Dyrektywy 2008/9WE o zwrocie podatku VAT. Takie wezwanie odnoszące się do konkretnego wniosku o zwrot VAT konkretnego klienta wpływa mailem bezpośrednio na adres mailowy A-Tax – atax@op.pl.
A-Tax odpowiada na to wezwanie w imieniu klienta, którego ono dotyczy, pod warunkiem, że klient ten dostarczy nam w terminie dodatkowe dokumenty i informacje, których w wezwaniu zażąda zagraniczny urząd podatkowy.
UWAGA: Brak reakcji naszego klienta na nasz mail informujący go o odnoszącym się do niego wezwaniu otrzymanym z urzędu kraju zwrotu, skutkuje albo całkowitą albo częściową odmową zwrot VAT z takiego wniosku a dodatkowo kraj zwrotu może nałożyć na klienta karę porządkową.

Oferta dla firm wysyłających wnioski VAT-REF samodzielnie
lub za pośrednictwem innych firm niż A-Tax

Jeśli Twoja firma wysłała samodzielnie wniosek o Zwrot VAT z UE, lub zrobiła to za Was inna osoba, i zaistniała jedna z poniższych sytuacji, z którą nie możecie sobie poradzić, A-Tax może pomóc w rozwiązaniu tego problemu:

  • wniosek został odrzucony na etapie wstępnym (w ogóle nie został przekierowany przez polski urząd skarbowy do urzędu kraju zwrotu), lub
  • wniosek został przekierowany przez polski urząd skarbowy do urzędu kraju zwrotu, ale kraj zwrotu go odrzucił na etapie wstępnym procedury a w konsekwencji wniosek o zwrot VAT w ogóle nie będzie rozpatrywany, lub
  • po otrzymaniu wniosku przez urząd kraju zwrotu, Twoja firma otrzymała wezwanie z tego urzędu, na które należy odpowiedzieć w sposób właściwy i w wyznaczonym terminie, lub
  • urząd kraju zwrotu zakończył procedurę i wydał decyzję o odmowie zwrotu podatku VAT, lub
  • zaistniała inna nietypowa sytuacja

Warunkiem udzielenia przez A-Tax pomocy jest niezwłoczne po zaistnieniu takiej sytuacji skontaktowanie się klienta z nami i przesłanie nam stosownych informacji, dokumentów i korespondencji z urzędem kraju zwrotu odnoszących się do zaistniałego problem.

Zainteresowane firmy prosimy o kontakt:

Odwołania od decyzji

odmawiających zwrotu podatku VAT

Jeśli Twoja firma wysłała samodzielnie wniosek o Zwrot VAT z UE, lub zrobiła to za Was inna osoba a urząd kraju zwrotu wydał decyzję o odmowie zwrotu VAT, możemy spróbować pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
Warunkiem udzielenia przez A-Tax pomocy jest niezwłoczne po zaistnieniu takiej sytuacji skontaktowanie się klienta z nami i przesłanie nam stosownych informacji, dokumentów i korespondencji z urzędem kraju zwrotu odnoszących się do zaistniałego problem.

Zainteresowane firmy prosimy o kontakt: